Czemu piłka nożna zawdzięcza w Polsce tak dużą popularność?

Reprezentanci Polski w różnych dyscyplinach osiągają wspaniałe wyniki. Warto tu wspomnieć chociażby o siatkarzach i siatkarkach czy skoczkach narciarskich. Niestety o zawodnikach piłki nożnej nie można powiedzieć tego samego. Skąd w takim razie wzięła się ich popularność?

Piłka nożna jest aktualnie najchętniej oglądanym sportem nie tylko w Polsce, ale i na świecie. Setki milionów widzów kibicuje swoim drużynom i reprezentantom. Wiele krajów może być dumnych ze swoich przedstawicieli. Dlaczego tak się dzieje?

Piłka nożna jest łatwo dostępna dla wszystkich

Od dziecka każdy miał mniejszy lub większy kontakt z piłką nożną. Niektórzy grali na podwórku, pod blokiem czy na improwizowanym boisku, gdzie wystarczył kawałek trawy czy nawet pusty parking wylany betonem. Inni swój pierwszy kontakt z tym sportem mieli w pierwszych klasach szkoły. Nie mniej – każdy się z nim zetknął. Budzi to swojego rodzaju sentyment i wspomnienia, co buduje chęć kibicowania polskim piłkarzom.
Warto w tym miejscu mieć na uwadze, że znacznie łatwiej jest o mniej lub bardziej improwizowane boisko do piłki nożnej, niż do koszykówki czy siatkówki. Przekłada się to bezpośrednio na liczbę osób zainteresowanych daną dyscypliną.

Kanały sportowe i media społecznościowe

Przeglądając programy telewizyjne, skacząc po kanałach na YouTube czy przewijając Facebook’a łatwo natrafić na tematykę piłki nożnej. Pojawia się znacznie częściej niż wspomnienie o dowolnym sporcie innego rodzaju. Popularność piłki nożnej sprawia, że jest to samo nakręcająca się spirala, z której ciężko się wydostać.

Pieniądze, reklama i rynek

Nie da się ukryć, że to wszystko przekłada się na ogromne pieniądze, które znajdują się w piłce nożnej. Reklamy sponsorów, koszulki z nazwami firm, bilboardy, sklepy z rzeczami dla kibiców, bukmacherzy – wszyscy korzystają na popularności piłki nożnej. W związku z tym nie pozwolą, żeby straciła na popularności. Jej temat jest nieustannie poruszany i odświeżany, aby złoty deszcz nigdy się nie skończył.

Jak to wygląda w Polsce?

W ludziach już od dziecka zaszczepiany jest szczególny rodzaj sympatii do piłki nożnej. Dorastająca młodzież nadal chętnie wspomina beztroskie bieganie za piłką, a w dorosłym życiu nieustannie kibicuje swoim idolom z boiska. Dodatkowo cała otoczka zbudowana wokół piłki nożnej sprawia, że jest to wyjątkowe przeżycie. Wszyscy zbierają się w pubach, barach, strefach kibica czy w domach i kibicują biało-czerwonym. Wspólnie cieszą się ze zdobytych punktów i rozpaczają po przegranej. Całość sprowadza się do zbudowania tej niepowtarzalnej atmosfery wśród kibiców. Dzięki temu piłka nożna na długie lata zostanie jeszcze najpopularniejszym sportem w Polsce.

One thought on “Czemu piłka nożna zawdzięcza w Polsce tak dużą popularność?

Dodaj komentarz