Rodzaje karuzel na plac zabaw

Karuzela to jeden z najważniejszych i najbardziej pożądanych sprzętów, które znaleźć można na placach zabaw. Zabawa na niej stymuluje błędnik dziecka, dzięki czemu rozwija się jego koordynacja psychoruchowa. Oprócz tego, karuzele świetnie nadają się do zabawy dla grupy dzieci jednocześnie, co pozytywnie wpływa na rozwój ich zdolności społecznych. Jakie są najpopularniejsze rodzaje karuzel i co warto o nich wiedzieć?

Rodzaje karuzel – najważniejsze informacje

Istnieje wiele rodzajów karuzel. Należy przede wszystkim przyjrzeć się ich najważniejszym funkcjom i właściwościom. Niektóre karuzele wymagają do pracy odpychania się przez dzieci nogami. Część tego rodzaju karuzel nie ma nawet siedzisk, a cała zabawa odbywa się na stojąco. Oczywiście dzieci mogą świetnie bawić się na takim sprzęcie i z całą pewnością powinien znaleźć się on na placu zabaw. Z drugiej jednak strony nie zawsze nadaje się on do użytku przez dzieci niepełnosprawne, czy w jakikolwiek inny sposób ograniczone ruchowo. W projektowaniu placu zabaw warto więc wziąć pod uwagę potrzeby różnych dzieci i wybierać również takie urządzenia, które dostępne są dla każdego.

Niektóre karuzele wymagają do zabawy przynajmniej dwójki albo nawet więcej dzieci. Inne, swobodnie wykorzystywane mogą być samodzielnie albo nawet zaprojektowane są tak, by mogło się na nich bawić tylko jedno dziecko naraz. Oczywiście spełniają one różne funkcje. Karuzele, na których bawi się w tym samym czasie większa grupa dzieci, nie tylko rozwijają koordynację ruchową, ale również sprzyjają nawiązywaniu relacji społecznych i wzmacnianiu związanych z tym kompetencji. Z drugiej strony indywidualne zabawy też są ważne, więc na nowoczesnym placu zabaw znaleźć się powinny karuzele różnego typu.

Karuzele tarczowe i z ramionami

Najpopularniejsze są karuzele tarczowe i z ramionami. Zasada ich działania jest właściwie taka sama, z tym że karuzele tarczowe są dodatkowo wyposażone w podest, na którym można stanąć. Karuzele tego typu mają zazwyczaj kilka siedzisk, a więc zabawa jest najlepsza w grupie. Urządzenie może być wprowadzane w ruch na kilka sposobów. Często na środku znajduje się dodatkowy uchwyt, dzięki któremu bawiące się dzieci mogą samodzielnie obracać karuzelę. Czasami urządzenia takie wymagają od dzieci odpychania się nogami. W niektórych typach konieczne jest poruszanie karuzeli przez osobę dorosłą. Istnieją również karuzele tarczowe, które pozwalają na ich użytkowanie przez osoby niepełnosprawne. Oprócz zwykłych siedzisk mają również pozostawione miejsce na wygodne ustawienie wózka.

Karuzele pionowe i karuzele do zwisania

Szczególnie atrakcyjne dla dzieci są karuzele do zwisania. W takim przypadku oś karuzeli jest wysoka, a bawiące się dzieci muszą trzymać dłońmi uchwyty umieszczone na pewnej wysokości. Do wprawienia urządzenia w ruch trzeba odpychać się nogami. Karuzele takie wymagają od dzieci pewnej kondycji fizycznej, choć z całą pewnością są świetną zabawą – szczególnie dla nieco starszych dzieciaków. Zabawa na nich wspomaga nie tylko rozwój koordynacji ruchowej, ale również wszechstronny rozwój fizyczny rozwijającego się organizmu. Na placach zabaw spotkać można również tego rodzaju karuzele, ale ze zwisającymi siedziskami. Zabawa na nich oferuje dość duże wrażenia, a jest jednocześnie bezpieczna. Poleca się je głównie starszym dzieciom.

Karuzele słupkowe

Bardzo ciekawą propozycją są karuzele słupkowe. Mogą one być przeznaczone do zabawy pojedynczej albo w parach. Karuzela taka zaopatrzona jest tylko w niewielki podest. Podczas zabawy, dzieci muszą trzymać się umieszczonego centralnie, obrotowego słupka.

Karuzele kształtujące zmysł równowagi

Innym interesującym typem są karuzele kształtujące w dzieciach zmysł równowagi. Mogą mieć one bardzo różną konstrukcję. Zazwyczaj jednak pozbawione są uchwytów. Często oś karuzeli ustawiona jest pod pewnym kątem, a więc zabawa na niej wymaga też sporej dawki koncentracji i dla wielu dzieci jest prawdziwym wyzwaniem. Na pewno ten typ zabawy docenią aktywnie dzieciaki, które wolą bawić się pojedynczo.

Karuzele różnego typu oraz inny sprzętu na plac zabaw można kupić na Sport Transfer!